بخش سوم روزه داری ( صیام ) در قرآن

By • جولای 10th, 2016 • Category: نوشتار

بنام خدای قرآن ؛

عید بازگشت به خودتان ، برای زیارت معشوق مبارک  باد ؛

روزه داری ( صیام ) ، یکی از نامهای رمز عبور از بودن به شدن ؛

برای خروج از تنگنای غار نشینی ( بودن ) بشر اولیه ،  تا اخذ پایان نامه  ( شدن ) آدمیت  و  اجرای مفاد  اساسنامه  ودیعه فطرت خدائی ، در مسیر این تکامل معنوی ،  نسل بشر  راهی بس نا هموار و بسیار طولانی را  طی نمود ، از عرض  جغرافیای آن دوران و طول زمانش هیچ گونه اطلاعی در دست نیست . هر از چند زمانی تئوری هائی بر صفحه  اذهان امروزیها ظاهر می شود که ،  صحت و سقم آن هنوز بر روی میز آزمایشگاه راسخون فی العلم مورد بررسی می باشد ، اما در این سیر و  سفر ،  انسان های صالحی در مقاطعی از زمان ظهور کردند و  به هم محله ئی های خود گفتند ، مرا با عالم بالا رابطه ئی است و ( او )  به من فرمود  تا ، من  به شما بگویم که ، چنان کنید و چنین نه کنید .

برای کسانی کار برد این ادعا از قوم و قبیله خودشان فرا تر نرفت ! اما برای عده ئی پیام شان جهانی شد ، گر چه نقد های موافق و مخالف فراوانی بر این پیام ها وارد شد ! اما براستی اگر به عمق این پیامها ، بدون واسطه گری به اصطلاح  نمایندگان این دین ها  توجه کنیم ، با همه نامردمی های ضد اخلاقی که بنام دین بر انسان و محیط زیست روا داشته شده و میشود !! ؛

عبور از مسیر این تکامل ، بدون دین ،  بشر را با دشواری های بسیار بیشتری روبرو میکرد .

مسلما زمان ارائه خدمات انسان دوستانه ای را که انسان در جهت رضای خالق به خلق نموده و دست یابی به آنچه را که امروز پیش روی ماست با تمام نا مردمی هائی که بنام دین بر باورمندان راستین به اخلاق نمودند بسیار طولانی تر و نا هموار تر می نمود ، و شاید دهها آثار مثبت دیگری که در پس   ظهور دین  راه این تکامل معنوی را بر ما هموارتر کرد ، که البته موضوع این مقاله نیست .

نیک می دانم که انسان بی اخلاق بنام دین در درازای زمان ، بدهای فراوان کرده که ، صد البته  امروز به خاطر وجود ابزار اطلاع رسانی سریعتر و بکار گیری  ابزار مخرب تر بعد جنایاتش بیشتر و بیشتر بر همگان عیان تر می شود ، اما هنوز هم درب خوشبختی انسان بر پایه دین و عمل نیک دین  مداران بهتر می چرخد ، بهمین دلیل به آنها که نارواها و خیانت ها و جنایت های دکان داران دین فروش را به حساب اصل دین می گذارند توصیه میکنم شاق بودن  دین تکلیف مدار آقایان را با سهل و آسان بودن  دین حق مدار قرآنی مقایسه کنند تا بیشتر به بیگانه بودن آنها با اصول راهنمای دینشان پی ببرند  ، یکی از این ناروا ها محدود کردن اهمیت روزه ( صیام ) در قرآن هست که پاره ئی از همباوران مسلمان من  آنرا فقط به یک ماه رمضان و آنهم برای مردم مسلمان  خلاصه میکنند !!

در صورتیکه ، چنانچه در مقالات قبل و این مقاله ملاحظه میکنید روزه داری ( صیام ) تنها برای ماه رمضان نیست ، این یک پدیده ساختن درون و برون انسان نیاز مند به رشد هست  و اما  ادامه مقاله صیام ها در قرآن کریم  ؛

اجازه دهید آخرین تجربه آزار دهنده یکی از این بزرگواران را برای شما بازگو کنم ، در مهمانی افطاری در یکی از مراکز اسلامی ، بحث از مسلمانی مرحوم محمد علی قهرمان بوکس جهان که ، ( رحمت خداوند بر او باد ) شد ، این مسلمان تکلیف مدار : شما میدانید که ، محمد علی سنی بود ! و در یکی از سفر هایش به ایران به هنگام  شرکت در یک نماز جماعت ، یکی از شیعیان نماز گزار متوجه  , می شود که او پیشانی بر ( مهر ) نمی گذارد !! ، این شیعه زرنگ در فاصله بین رکوع و سجده یکی از دو مهر خود را هل میدهد به زیر پیشانی محمد علی ، و محمد علی هم به ناچار ؟؟ پیشانیش با خاک تماس بر قرار می کند !! . این جناب شیعه با چنان آب و  تابی فرمود  شاید این تنها نمازی باشد که در آن دنیا بدرد جناب محمد علی خواهد خورد  !!!.

به شما قول می دهم که در سراسر قرآن ، شما به یک آیه مبنی بر چگونگی اقامه صلاه در جامعه بر خورد نخواهید کرد ، صلاه تنها سائیدن پیشانی بر خاک درگه معشوق نیست ، قرآن صدها بار بر اقامه صلات در جامعه و آنهم برای ساختن انسانی خوشبخت تر تاکید میکند .

جالب تر اینکه انتخاب برپائی این پدیده ساختن انسان را بعهده خود انسان واگذار میکند که، البته بر رسی صلاه بر عهده این مقاله نیست  ، اما این است وضعیت آن دین تکلیف مداری که خارج از آموزه های قرآنی بدان عمل میشود ؟!.

 و اما ادامه دیگر صیامهای قرآن ، سوره نساء آیه ۹۴ بطور خلاصه در این آیه بحث بر سر یک قتل هست چه عمد یا غیر عمد که قاتل باید یا یک مومن در بند را آزاد کند و خون بها هم بپردازد و اگر اجرای این عمل برای او امکان پذیر نبود  ، باید ۶۰ روز ،  روزه بدارد  ( برای آگاهی بیشتر از کامل آیه میتوانید به تفاسیر مراجعه نمائید ) .

با آرزوی انس توام با تدبر و تفکر شما عزیزان با کلام خداوند در تمامی ایام و بهره وری از الطاف خداوند رحمان و رحیم . زندگی تان سراسر بر خوردار از رحمت واسعه خداوند باد .

پنجم جولای ۲۰۱۶ ، شب عید فطر در آمریکا .                   نادر انتظام .

شما میتوانید این مقاله و دیگر مقالات این کوتاه قلم را در سایت انقلاب اسلامی و سایت نادر انتظام مطالعه فرمائید .

 

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.